مترجم گوگل چطور کار می‌کند؟

مترجم گوگل چطور کار می‌کند؟

مترجم گوگل چطور کار می‌کند؟

Google Translate

مترجم گوگل که اولین بار در ماه آوریل 2006 (فروردین تا اردیبهشت سال 85) عرضه شد، اکنون بیش از 500 میلیون کاربر روزانه در سراسر جهان دارد و خدمات ترجمه خود را به 103 زبان دنیا ارائه می‌دهد. اما مترجم گوگل چگونه کار می‌کند؟

این سرویس در اصل بر مبنای ترجمه ماشینی آماری کار می‌کند. ترجمه ماشینی، روشی برای ترجمه متنی از یک زبان به زبانی دیگر توسط کامپیوتر است. مترجم گوگل ابتدا متن را به انگلیسی، به عنوان یک زبان واسط و سپس متن انگلیسی را به زبان نهایی ترجمه می‌کند. مرجع ترجمه کلمات در واقع به واسطه میلیون‌ها سند توسط سازمان ملل و پارلمان اروپا فراهم شده است.

بر خلاف آنچه که به طور معمول تصور می شود، گوگل متخصصینی را برای گردآوری گرامر جامع برای هر زبان مادری که به مرور زمان تغییر می‌کند استخدام نکرده. ترجمه اولیه به ناچار ناقص است ولی می‌تواند یک مفهوم کلی از متن اصلی را ارائه دهد. با این حال نباید فراموش کرد که مترجم گوگل عاری از خطا هم نیست و در هر حال برای ترجمه روان متون باید به سراغ متخصصین انسانی رفت.

در نوامبر 2016 (آبان تا آذر سال 95) گوگل خبر از استفاده از شبکه های عصبی (سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی نوین برای یادگیری ماشینی) برای ترجمه ماشینی داد. به این ترتیب امکان بهره بردن از راهکارهای مبتنی بر یادگیری عمیقبرای مقایسه تمام جمله‌ها با منابع وابسته به زبان‌شناسی فراهم شد. این روش امکان ترجمه دقیق تر را فراهم کرد.

سیستم مترجم گوگل به عنوان نمونه اکنون می‌تواند با مقایسه کردن ترجمه زبان ژاپنی به انگلیسی با ترجمه کره‌ای به انگلیسی، ارتباط بین زبان‌های کره‌ای و ژاپنی را درک کند. این روش یک پیشرفت بزرگ در زمینه درک معنایی توسط کامپیوتر به حساب می‌آید. همچنین این سیستم می‌تواند عبارات استعاره‌ای و اصطلاحات در ظاهر فریبنده را نیز درک کند. با استفاده از چنین روش‌هایی دقت مترجم گوگل روز به روز بهبود می‌یابد.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *